Czyszczenie przenośników taśmowych w ubojniach
Czyszczenie przenośników taśmowych i ich elementów jest jednym z największych wyzwań w czyszczeniu instalacji otwartych. Przenośniki taśmowe są powszechnie stosowane w produkcji i przetwórstwie mięsa i ryb. Najczęściej wykorzystuje się je do transportu produktów, takich jak mięso, kości, tłuszcz, skóra itp. Te produkty gromadzą zabrudzenia na powierzchni przenośnika taśmowego w czasie produkcji, który często obejmuje 18-20 godzin pracy na dwie zmiany. W okresie pomiędzy dniami produkcyjnymi przenośniki są zazwyczaj czyszczone ręcznie przez pracowników, co jest procesem czasochłonnym i wymagającym dużego nakładu pracy.
Zwłaszcza w przetwórstwie mięsa czerwonego do rozbioru stosuje się również taśmy płytkowe. Pracownicy używają noży do usuwania kości lub rozbioru na podajniku taśmowym, co powoduje różnego rodzaju zadrapania i uszkodzenia, w których zanieczyszczenia i bakterie mogą się dobrze ukrywać i rozwijać. Powoduje to, że czyszczenie taśm jest jeszcze trudniejsze.
Wyzwania związane z czyszczeniem przenośników taśmowych
W większości przypadków czyszczenie przenośników taśmowych odbywa się ręcznie. Pracownicy spędzają wiele godzin na ich czyszczeniu. Nowoczesne, dobrze zaprojektowane przenośniki taśmowe mają otwartą konstrukcję, posiadają podnośniki i kilka zawiasów. Taśmy płytkowe muszą być myte od wewnątrz i od zewnątrz, ale również pomiędzy zawiasami. Ten ostatni aspekt jest najtrudniejszy. Aby oczyścić zawiasy i przestrzenie między listwami, należy czyścić je od wewnątrz na zewnątrz, w napędzie lub w rolce obrotowej. Jest to jedyne miejsce, w którym zawiasy są otwarte i można je czyścić. Nie jest to możliwe do zrobienia ręcznie. Kolejnym wyzwaniem jest czyszczenie przenośników taśmowych z bocznymi osłonami. Pracownicy sprzątający muszą podchodzić do nich kilka razy z różnych stron, co jest bardzo czasochłonne.
Lepiej jest pozwolić taśmie pracować i czyścić ją na rolkach, w których zawiasy są otwarte. Jednak ze względu na przepisy bezpieczeństwa musi ona stać w miejscu albo trzeba podjąć złożone kroki w zakresie bezpieczeństwa. Rozwiązaniem jest pozostawienie taśmy w „trybie produkcyjnym” ze zoptymalizowanymi prędkościami i automatyczne czyszczenie taśmy. Automatyzując proces czyszczenia, można również skrócić czas potrzebny do umycia taśmy. W ten sposób można uzyskać więcej czasu na suszenie taśm i ich ogólną konserwację. Co więcej, automatyzacja oszczędza koszty pracy, wody i energii.
Jak w pełni automatycznie czyścić taśmy przenośnikowe za pomocą Undine®?
Na początku należy wykonać płukanie wstępne lub spienianie na przenośniku i jego wyposażeniu dodatkowym, bez skupiania się na taśmie. W zależności od stopnia zabrudzenia, należy oczyścić wewnętrzną i zewnętrzną część taśmy w „kieszeni powrotnej”, tuż przed rolką zwrotną, za pomocą zestawu dysz lub listwy natryskowej. W celu usunięcia zanieczyszczeń należy oczyścić taśmę na całej szerokości jednocześnie. Szerokie taśmy można myć za pomocą ukośnej listwy natryskowej. W przypadku bardzo szerokich pasów, może to być listwa w kształcie litery V. Listwy i zawiasy powinny być czyszczone od wewnątrz na zewnątrz w rolce napędowej lub obrotowej, gdzie zawiasy są wygięte. Najlepiej, aby odbywało się to automatycznie przy pracującym przenośniku taśmowym i jednocześnie włączonej myjce.
Zalety stosowania Undine®
Bardzo duża prędkość kropli Undine® i ich ekstremalnie małe rozmiary pozwalają na bardzo głębokie czyszczenie powierzchni oraz usunięcie bakterii znajdujących się w obszarze zadrapań i uszkodzeń na powierzchni taśmy. Nawet po dokładnym, konwencjonalnym czyszczeniu, włącznie z pienieniem i dezynfekcją, Undine® zmywa więcej bakterii. Testy wykazały, że woda po płukaniu podajnika taśmowego przy użyciu Undine®, nadal zawierała dużą ilość CFU, nawet po tym jak taśmy zostały już wcześniej poddane kompletnej procedurze mycia ręcznego. Pokazuje to, że mycie ręczne nie jest w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń.
Oszczędność wody i czasu
Undine® zużywa do 65% mniej wody, co pozwala na jednoczesną pracę wielu automatycznych myjek. Dzięki temu pracownicy mogą przeprowadzać czyszczenie instalacji w trybie otwartym. Tak więc, Undine® nie tylko poprawia wyniki czyszczenia, ale także oszczędza czas personelu obsługującego. Ogromną zaletą jest to, że w przypadku pracy na dwie zmiany, pomiędzy dniami produkcyjnymi często pozostają do dyspozycji tylko 4 godziny na czyszczenie.
W celu uzyskania właściwej proporcji pomiędzy czyszczeniem ręcznym i automatycznym, może być konieczne zwiększenie wydajności pompy. Nawet jeśli trudno uwierzyć, że zwiększenie wydajności pompy może przynieść ogromne oszczędności wody, jest to możliwe dzięki technologii Undine®.
Zanieczyszczenia krzyżowe zredukowane do minimum
Dzięki Undine® ilość zanieczyszczeń krzyżowych w zakładzie jest zredukowana do minimum. Testy wykazały, że ze względu na małe rozmiary kropli, usunięte zanieczyszczenia można znaleźć tylko w odległości do 50 cm od przenośnika. Porównując tę samą konfigurację z konwencjonalnymi wysokociśnieniowymi dyszami wodnymi, okazało się, że ze względu na duże i ciężkie krople wody, które przemieszczają się dalej, zabrudzenia zostały rozproszone daleko wokół mytego przenośnika i sąsiadujących maszynach. Podczas mycia taśmy w trakcie produkcji można również zapobiec zanieczyszczeniom krzyżowym pomiędzy produktami za pomocą Undine®.
Dokładniejsze czyszczenie przenośników
Testy wykazały, że Undine® jest bardziej efektywny niż standardowe dysze natryskowe. Taśmy są czystsze i przy ich czyszczeniu zużywa się mniej wody. Dzięki temu taśmy mogą pracować z większą prędkością podczas czyszczenia lub z mniejszą ilością obrotów. Dzięki temu czas czyszczenia jest krótszy. Undine® zapewnia o wiele większą moc czyszczenia, dzięki czemu taśmy mogą poruszać się z dużo większą prędkością i nadal być doskonale czyszczone. Nawet piana może być zintegrowana z automatycznym programem mycia sterowanym przez PLC. Jednak prędkość nie zawsze jest regulowana dla procesu czyszczenia. Na szczęście, dzięki Undine®, możemy dostosować zużycie wody i powietrza do czasu trwania procesu mycia. Im wolniej porusza się taśma, tym mniej wody musimy zużywać, osiągając jednocześnie ten sam efekt higieniczny.
Wiemy, które rozwiązanie jest odpowiednie dla Ciebie
Chcesz również poprawić higienę i zaoszczędzić wodę, energię i czas pracy personelu? Nie wahaj się i skontaktuj się z nami. Możesz zadzwonić pod numer +31 (0) 527 745 932. Razem z Tobą poszukamy najlepszego rozwiązania. Następnie sporządzimy ofertę, zawierającą ROI, okres zwrotu z inwestycji oraz wycenę.