W jaki sposób zastosowanie myjki tuszek zaraz za skubarką wpływa na liczbę bakterii na tuszce?
Technologia Undine / artykuły / W jaki sposób zastosowanie myjki tuszek zaraz za skubarką wpływa na liczbę bakterii na tuszce?
Redukcja bakterii

W JAKI SPOSÓB ZASTOSOWANIE MYJKI TUSZEK ZARAZ ZA SKUBARKĄ WPŁYWA NA LICZBĘ BAKTERII NA TUSZCE?

 

Cel projektu

 

W jednym z zakładów drobiarskich w Polsce przeprowadzono testy przy wykorzystaniu myjki tuszek Undine. Undine to opatentowana technologia mycia, która wykorzystuje specjalne komory mieszania wody i sprężonego powietrza. Celem projektu było sprawdzenie, jaki wpływ na mikrobiologię wymazów tuszek będzie miało zastosowanie dodatkowej myjki zaraz za skubarkami. Dzięki myjce osiągnięto 90% redukcję ogólnej liczby drobnoustrojów oraz ponad 99% redukcję Enterobakterii.

Sposób przeprowadzenia badań

 

Badania przeprowadzono w komercyjnej ubojni o prędkości linii 12.500 sztuk na godzinę. Myjkę Undine zamontowano zaraz za ostatnią skubarką. W ramach przeprowadzanych badań wykonywano wymazy z całej powierzchni tuszek. Badania przeprowadzano podczas 5 dni ubojowych. W czasie 2 dni nie stosowano myjki, w czasie pozostałych 3 uruchomiono myjkę Undine. Wymazy były wykonywane na tuszkach w pięciu różnych pozycjach:

– Za skubarkami

– Na końcu linii patroszenia (przed myjką końcową)

– Za myjką końcową tuszek

– Na końcu linii chłodzenia

– Na linii dzielenia

Badania wykonywano każdego dnia na początku uboju, następnie po 5 oraz po 8 godzinach. Za każdym razem w każdej pozycji wykonywano wymazy 3 tuszek. W ramach badań sprawdzano całkowitą liczbę drobnoustrojów oraz liczbę Enterobacteriaceae. Łącznie pobrano 225 próbek.

Wyniki przeprowadzonych badań

 

Otrzymane rezultaty jednoznacznie potwierdzają, że zastosowanie myjki tuszek Undine za skubarkami miało pozytywny wpływ na ilość zanieczyszczeń mikrobiologicznych. W tuszkach badanych zaraz za skubarkami po zamontowaniu myjki zmierzono średnio 90% redukcję ilości ogólnej liczby drobnoustrojów (OLD) oraz aż 99,9% redukcję Enterobacteriaceae. Średnia liczba OLD na tym etapie bez myjki to 5×104. Po zastosowaniu myjki Undine średnia liczba OLD wyniosła 4,2×103. Co ciekawe, ta różnica utrzymywała się przez wszystkie kolejne etapy produkcji. Podczas dni, kiedy nie działała myjka Undine, na końcu linii patroszenia za myjką końcową obserwowano średnią liczbę OLD 2,5×104. W dniach, gdy działa myjka Undine, średnia liczba OLD w tej pozycji wynosiła 2,3×103, a więc ponad 10 razy mniej. Znacząca redukcja ilości drobnoustrojów była obserwowana nawet na linii dzielenia.

 

myjak za skubarkami - wyniki badań
myjak za skubarkami - wyniki badań 01

Dodatkowym wnioskiem, który można wyciągnąć po przeprowadzeniu badań jest to, że negatywny wpływ na jakość tuszek poprzez zanieczyszczenia krzyżowe wzrasta wraz z długością czasu działania linii. Po 8 godzinach obserwowano średnio niemal dwukrotnie większe ilości drobnoustrojów niż na początku uboju. Efekt ten był jednak zminimalizowany w dniach, kiedy działała myjka Undine. Ilość drobnoustrojów wzrastała w kolejnych godzinach uboju, była jednak blisko o rząd wielkości mniejsza niż w dniach, kiedy nie uruchomiono myjki.

myjak za skubarkami - wyniki badań 02

Co ciekawe, w badaniach nie zaobserwowano wzrostu ilości drobnoustrojów na końcu linii chłodzenia. To dlatego, że w linii chłodzenia nie wykorzystano chłodzenia immersyjnego, ale chłodzenie powietrzne z natryskiem. O wadach chłodzenia immersyjnego oraz przeprowadzonych w Belgii badaniach przeczytasz tutaj. Undine może być również wykorzystane podczas zraszania tuszek w chłodzeniu powietrznym i jest bardzo efektywne dzięki uzyskaniu bardzo drobnych kropel wody. Zobacz katalog produktów.

Analiza rezultatów

 

Dzięki przeprowadzonym badaniom potwierdzono, że skubarki są bardzo znaczącym źródłem zanieczyszczeń mikrobiologicznych w ubojniach. Dokładne mycie tuszki zaraz za nimi może być tak samo ważne w celu uzyskania bezpiecznego, dobrej jakości produktu, jak odpowiednie mycie tuszek na linii patroszenia. Badania wykazały, że zanieczyszczenia powstałe na skubarkach są niemożliwe do usunięcia na końcu linii patroszenia. Konieczne jest zastosowanie myjki zaraz za skubarkami. Powodem jest efekt zamykania się porów, które powstają w miejscu wyrwanych piór. Jeżeli do porów dostaną się zanieczyszczenia, ich usunięcie jest możliwe tylko w czasie kilkunastu sekund po opuszczeniu skubarek. Po tym czasie mycie nie pozwoli na usunięcie zamkniętych w porach zanieczyszczeń.

Bezpośrednim efektem wprowadzenia myjki Undine była nie tylko redukcja bakterii (w tym niebezpiecznych), ale również dłuższy czas przydatności produktu. Redukcja OLD o jeden rząd pozwala na przedłużenie przydatności o 1 dzień. Zalecane jest, aby dla zapewnienia odpowiedniej jakości produktów każdy zakład mył tuszki w pozycji zaraz za skubarkami.  Jest to jedyny sposób na usunięcie zanieczyszczeń, które powstają na samym początku produkcji.

 

Aby w pełni wykorzystać potencjał technologii UNDINE należy myć tuszki na wielu etapach, tylko tak można maksymalnie zredukować ilość drobnoustrojów. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj Wanny immersyjne i wysoka liczba bakterii. 

myjka za skubarką

Chcesz uzyskać więcej informacji?

Zadzwoń do nas już dziś lub umów się na spotkanie z naszym doradcą:

Krzysztof Potaczek

Specjalista ds. Technicznych

788 416 769

Zostaw numer, a my oddzwonimy


lub zadzwoń 788 416 769!